Wyszukiwarka Kategoria
Czytamy efektywnie lektury
Czytanie lektur nie jest przyjemnością. Mimo iż w wielu przypadkach są to rzeczywiście wspaniałe perły literatury pięknej, to jednak są już zbanalizowane przez szkołę. Zawsze omawia się je w ten sam nudny sposób, nie można wypowiedzieć swojego zdania, a przy okazji są grube i żaden nauczyciel nie pokusi się o jakąś zachętę, by rzeczywiście uczniowie byli początkowo chociaż, zainteresowani książką, jaka znajduje się w kanonie. Trzeba jednak przeczytać te lektury, jakie znajdują się w podstawie programowej, by zdać maturę i przejść na kolejny etap edukacji.

Czytanie lektur nie musi być koszmarem, ale trzeba sobie to wszystko dokładnie zaplanować, gdyż jedynie wtedy będziemy mogli efektywnie usiąść do pracy. Przede wszystkim niezależnie od tego, co mówi nauczyciel, warto przejrzeć spis lektur, jakie obowiązują nas na maturze. Niech to będzie dla nas najważniejszy drogowskaz. Można je czytać nie tylko wtedy, gdy nauczyciel tak przykazuje, ale zawsze wtedy, gdy mamy nieco więcej czasu. Należy je wypożyczyć, czy kupić, jeśli chcemy zgromadzić swoją własną biblioteczkę i gdy mamy chwilę wolnego, należy zacząć je czytać. Wtedy unikniemy negatywnego nastawienia do książek, jakie wywołuje w nas polecenie nauczyciela. Dzięki temu na pewno uda nam się przyswoić znacznie więcej wiadomości i lepiej zapamiętać treść. Jednak zanim zaczniemy czytać, trzeba sobie opracować konkretny plan, dzięki któremu będzie można efektywnie czytać książki.

Przede wszystkim, gdy książka podzielona jest na rozdziały, to jest to wielkie ułatwienie. Gdyż przerwę w czytaniu można sobie robić zawsze po kolejnych partiach książki. Nie tracimy wtedy wątku, a jednocześnie można notować. Należy sobie przygotować jakiś schemat, w którym będziemy zapisywać najważniejsze informacje. Może to być tabela, podzielona na: bohaterów, wątki, miejsca akcji, motywy, konteksty, czas akcji. W ten sposób od razu zapisujemy poszczególne informacje, jakie po kolei pojawiają się w tekście. Można sobie także robić charakterystyki bohaterów i opisy miejsc czy zdarzeń w kilku zdaniach. Później znacznie łatwiej jest wrócić do takiej książki, gdyż wiemy, w którym rozdziale pojawiły się konkretne informacje. Czytając tak po rozdziale i za każdym razem robiąc notatki, tworzymy sobie źródło wiadomości, które jest jasne i czytelne i w każdej chwili można z niego skorzystać. Będzie to podstawa przygotowania na lekcję, klasówkę, ale także do matury, więc należy się postarać, by doskonale się to wszystko prezentowało. Oprócz tego ćwiczymy także swoją pamięć, logiczne myślenie i wiążemy poszczególne informacje, dostrzegamy konteksty i wiele innych elementów, jakie w czasie biernej lektury nie były dla nas czytelne. Takie czytanie pomoże nam opanować lekturę i wiele z niej zapamiętać. Mamy także wspaniałe zagadnienia opracowane na maturę, więc nawet po dwóch latach można do tego sięgnąć i przypomnieć sobie książkę, bez konieczności czytania jej od nowa, co także jest wielką zaletą. Efektywne czytanie wymaga wielu ćwiczeń. Pierwsza lektura czytana tym sposobem może nam zająć znacznie więcej czasu. Jednak w miarę jak będziemy znacznie więcej ćwiczyć i czytać kolejne książki, na pewno będzie to przebiegać znacznie szybciej i sprawniej, więc warto wypróbować takie metody.

Po przeczytaniu kilku lektur można sobie także tworzyć coś w rodzaju prezentacji czy tablicy informacji dotyczącej jednej konkretnej epoki. Wpisujemy wtedy autorów, tytułu książek, prądy artystyczne, gatunki, itd. Mają to być same hasła, może to być schemat, prezentacja w Power Point czy też materiały przygotowane w wielu innych formach, najważniejsze jest to, by od początku lektury książek, porządkować swoją wiedzę i ją systematyzować. Takie materiały pozwalają na poszerzanie swojej wiedzy, ale także będą stanowić doskonałą podstawę do przypominania sobie trzech lat nauki języka polskiego przed maturą, więc należy na to zwrócić swoją uwagę, a na pewno wiele na tym zyskamy.

Czytanie książek może mieć wiele różnych odmian. Dzisiaj mamy do swojej dyspozycji nie tylko lektury w formie drukowanej, ale także e-booki czy audiobooki, więc każdy uczeń ma do swojej dyspozycji wiele różnych dróg do zapoznania się z treścią lektury. Można czytać na tabletach i w internecie, więc możliwości jest całkiem sporo. Wystarczy tylko wybrać to, co jest dla nas najwygodniejsze. Nowoczesne technologie sprawiają, że korzystanie ze źródeł pisanych jest ciekawsze i często znacznie łatwiejsze. W połączeniu z dobrą organizacją daje nam to efektywne czytanie, które przynosi wiele pozytywnych efektów, z jakimi na pewno warto się zapoznać w takiej sytuacji. Wystarczy przeczytać kilka lektur szkolnych tym sposobem, a będziemy znacznie bardziej wyćwiczeni w czytaniu, wyciąganiu najważniejszych informacji, a przy okazji będzie to szansa na to, by znacznie więcej zapamiętać, co także jest niezwykle istotne. Należy wziąć to wszystko pod uwagę. Na każdym etapie edukacji mamy sporo różnych książek do przeczytania, więc należy koniecznie zdecydować się na takie sposoby, dzięki którym będziemy mogli jak najwięcej zapamiętać i jak najbardziej solidnie przygotować się do egzaminu końcowego, jakim jest matura z języka polskiego.